Peniaze

Spôsoby, ako šetriť

Dôležité je vytvoriť si prehľad o vašich príjmoch a výdavkoch. Je veľmi jednoduché míňať, pokiaľ neviete, kde je váš limit. Ak si ho nastavíte, odrazu zistíte, že sa vám nejaké peniaze zvýšia a tie potom môžete ušetriť buď na dovolenku, na spotrebiče do domácnosti, na nové auto, prípadne na iné veci, ktoré si bežne dovoliť nemôžete.

účty

Plánovanie a organizovanie výdavkoch je veľmi podstatné. Urobte si napríklad zoznam potravín, ktoré chcete nakúpiť. Bude sa vám nielen lepšie nakupovať, ale získate i prehľad a možno niektoré veci ani nebudete v domácnosti potrebovať, prípadne ich kúpiť za lačnejší peniaz.

Nekupujte si zbytočnosti. Tento fakt súvisí aj s ekológiou. Na čo je vám desať modrých tričiek, keď môžete mať dve? Samozrejme, pre niekoho je nakupovanie vášeň, hoci veľa kúpených vecí ani nevynosí. No ak zredukujete nakupovanie oblečenia na minimum, zrazu zistíte, že vaša peňaženka je o niečo ťažšia. To isté platí aj pri spomínanom nakupovaní jedla. Kupujte len toľko, koľko reálne zjete a zbytočne potraviny nevyhadzujte.

Plaťte v hotovosti. Budete mať prehľad, koľko peňazí máte v peňaženke a koľko platíte v obchode. Debetná karta je síce super a uľahčuje mnoho vecí, no podvedome máme pocit, že môžeme minúť viac. A potom vás isto neprekvapí to číslo, ktoré na svojom účte nájdete po ďalších nákupoch, ktoré ste počas mesiaca spravili…

doklady

Vytvorte si zvyk. Každý mesiac si odkladajte presnú sumu napríklad na váš sporiaci účet. Nemusí to byť príliš veľká suma, ale taká, aby vás príliš neobmedzila, ale naopak by to nemala byť ani príliš malá suma. Dajte si to napríklad formou trvalého príkazu. Ani si nevšimnete a vaše peniažky sa budú sporiť pravidelne a bez toho, aby ste museli tento úkon robiť vy.

Mohlo by se vám také líbit...