Aplikácia, ktorá by  nevidiacim mala pomôcť, aj ako sa na nej odzrkadľuje, že jej tvorcovia majú sami poškodený zrak.

focení

Nevidiaci, ktorý ovláda inteligentný smartfón
Vedeli by ste si predstaviť, že stojíte uprostred rozľahlého námestia, kde sú rôzne rozostavané lavičky, smetné koše, kvetináče a podobne? No a v tom vám niekto zaviaže oči a povie: ,,choď a nájdi túto konkrétnu lavičku“. Ak by ste videli, zamierili by ste rovno k nej a do pár sekúnd by ste tam boli. Ak ale nevidíte a nemáte sa čoho chytiť, blúdite v otvorenom priestore? Občas o niečo zakopnete, prehmatáte všetky nájdené predmety a ak budete mať šťastie, tak tú lavičku časom nájdete. Potrebujete k tomu ale veľa šikovnosti, alebo šťastia a oveľa viac času. Je však vysoko pravdepodobné, že po istom čase jednoducho ostanete bezradne stáť a úlohu vzdáte. To je presne situácia, do ktorej sa dostali nevidiaci s príchodom smartfónov s dotykovou obrazovkou. Hladký displej bez tlačidiel je námestím, na ktorom nevidiaci bez kontroly zraku hľadajú ikony, texty, aj písmená.
Kto zvládne túto úlohu?
Zhruba dvadsať percent z nich to nakoniec zvládne, vďaka zabudovanému čítaču, ktorý im povie, čo majú práve pod prstom. Pre neporovnateľne väčšiu skupinu nevidiacich a ťažko slabozrakých je to však veľmi ťažké, až nemožné. Práve pre nich je tu technológia s COrvus. Je to taký set aplikácií, ktorý im sprístupní všetku funkcionalitu smartfónov, a to bez ohľadu na ich digitálne zručnosti. Pre COrvus nie je dôležité, aby ste prstom vyhľadali konkrétne miesto, dôležité je len to, aké pohyby na obrazovke vykonávate. COrvus zároveň dáva hlasovú spätnú väzbu o tom, čo je práve na obrazovke. Nevidiaci tak môžu používať smartfóny, a to veľmi jednoducho a efektívne.

zoufalost

Ako to funguje
Ide o set aplikácií a modulov vyvinutých s dôrazom na jednoduché a rýchle ovládanie bez potreby zrakovej kontroly. V špeciálnom prostredí je úplne jedno, kde sa obrazovky mobilného telefónu dotýkate, dôležité je to, aké gestá vykonávate. Na displeji je vždy zobrazená len jedna z funkcií a na ďalšiu môžete prejsť švihnutím dole. Ako pri listovaní zoznamom.
 
Švih hore vás vráti na predchádzajúcu položku. Ak chcete do danej položky vstúpiť, jednoducho dvakrát ťuknete prstom kdekoľvek na obrazovke. Je to skvelá alternatíva pre nevidiacich ľudí. No nie?

Smartfóny pre nevidiacich?
3.6 (72%)10