Hobby

Kniha, ktorú nemusím čítať

Ak trávite viac času v aute do práce a z práce, teda nemáte príliš veľa času na čítanie, ste vhodným kandidátom pre audioknihy. Ako už názov napovedá, audioknihy sú hlasové nahrávky textu nejakej knihy, ktorú počúvate, a nie čítate. Môžu to byť presné slovné verzie kníh alebo ich skrátené verzie. Môžete ich počúvať na svojom prenosnom hudobnom prehrávači, mobilnom telefóne, počítači, tablete, systéme domáceho reproduktora alebo v automobiloch, ktoré podporujú „streamovanie“ zvuku. V digitálnych hudobných obchodoch, kde sa nakupuje mnoho audiokníh, sa zvyčajne sťahujú rovnakým spôsobom ako iné digitálne zvukové súbory, ako sú skladby alebo albumy. Môžu byť tiež zakúpené v on-line kníhkupectvách alebo stiahnuté z verejných stránok. Dokonca aj aplikácie Spotify alebo Apple Music máju sekciu audioknihy.

audi kniha

HISTÓRIA
Aj keď je dostupnosť audiokníh v digitálnej forme relatívne nová v porovnaní so staršími audio technológiami, počiatky audiokníh siahajú až do 30. rokov minulého storočia. Často sa používali ako vzdelávacie médium a mohli ste ich nájsť v školách a knižniciach. Predtým, ako boli dostupné v digitálnej forme, predávali sa knihy vo fyzickej forme na analógových kazetách a vinylových platniach. Avšak s vynálezom internetu je k dispozícii obrovský výber audiokníh online z rôznych zdrojov.

ebook

JE POČÚVANIE KNIHY TO ISTÉ AKO ČÍTANIE?
Áno, ale záleží na type knihy. Napríklad štúdium z roku 1985 zistilo, že počúvanie s porozumením silne súhlasilo s porozumením čítania – čo naznačuje, že tí, ktorí čítajú knihy dobre, ich rovnako dobre aj počúvajú.
V skutočnosti nie je veľa rozdielov v spôsobe, akým ľudia prijímajú informácie.Typ knihy môže tiež ovplyvniť, ako dobre ľudia informácie absorbujú. Keď je materiál ťažký, poskytuje fyzické čítanie výhodu, pretože jednotlivec môže znovu čítať text a pozerať sa na okolité slová. A v niektorých prípadoch naopak počúvanie ponúka veľké výhody oproti čítaniu. Je to najmä pri jednoduchších textoch, kedy oceníme muzikálnosť slov, ale aj fakt, že ju počúvame kdekoľvek. Čítanie knihy na papieri je omnoho nepohodlnejšou aktivitou ako jej samotné počúvanie. Je teda na vás, čo si zvolíte.

Mohlo by se vám také líbit...